Ako prebieha zateplenie stropu striekanou izoláciou?
Zateplenie stropu je základ zdravého a komfortného bývania. Kvalitná izolácia v podobe kanadskej peny dokáže ušetriť peniaze na vykurovanie a eliminovať vznik plesní v interiéri. Ako prebieha izolácia stropu? Dozviete sa v článku.
Zateplenie stropu je dôležité
Zateplenie trámových či väzníkových stropov striekanou penou je bežným stavebným procesom. Kanadská pena je na zateplenie ideálna. Má výnimočné tepelno-izolačné a akustické vlastnosti. Vďaka svojej homogénnosti perfektne vyplní všetky zložitosti (napríklad väzník alebo rošt) a eliminuje vznik tepelných mostov.
Zateplenie stropu je obzvlášť nevyhnutné. Pri nedostatočnej izolácii dochádza k nekontrolovateľným tepelným únikom, ktoré spôsobujú zvýšenie nákladov na vykurovanie. Kvalitne zateplený strop umožňuje rýchlejšie vyhriatie domu a tým šetrenie nákladov na vykurovanie. Poskytuje dobrú zvukovú izoláciu a je dobrým základom pre pokojné bývanie.
Ktorá striekaná pena je správna?
Na zateplenie stropu odporúčame mäkkú striekanú penu s otvorenou bunkovou štruktúrou H2Foam Lite alebo H2Foam Lite Plus z rodiny Huntsman Building Solutions. Ide o svetového lídra s polyuretánovými izoláciami a viac ako 110-ročnými kombinovanými skúsenosťami na trhu.
4-členná domácnosť vyprodukuje bežnými činnosťami ako dýchanie, pranie, varenie či sprchovanie 5 až 10 litrov vody denne v podobe pary. Mäkká striekaná pena je 100% neprievzdušná a difúzne otvorená – paropriepustná. Umožňuje únik každodennej vlhkosti z interiéru smerom von. Po zateplení nevznikajú v interiéri plesne.
Mäkké PUR peny sú vhodné na všetky materiály – hodia sa do drevených, oceľových, zinkových aj hliníkových konštrukcií.
Ako prebieha zateplenie stropu v bungalove?
Zateplenie striekanou penou prebieha rýchlo a jednoducho. Rozlišujeme dva spôsoby zateplenia stropu – z interiéru smerom na strop (zospodu nahor) a z podkrovia (povaly) medzi stropnice (podlahu) ( zhora nadol). Na izoláciu bungalovu stačí od 200 do 300 milimetrov peny.
Spôsob izolácie stropu z interiéru – zdola nahor
1. vytvorenie aplikačného podkladu na vrchu stropníc z paropriepustných materiálov (difúzna fólia alebo drevené debnenie z dosiek)
2. utesnenie priestorov okolo betónového venca a drevenej pomúrnice, aby sa spojila fasádna a stropná izolácia
3. nasleduje namontovanie nosných prvkov pre budúci strop, napríklad sadrokartónové závesy alebo drevený rošt
4. aplikovanie peny zo strany interiéru zospodu nahor. Hrúbka nastriekanej izolácie by mala byť pri novostavbách väčšia ako výška stropných trámov kvôli eliminovaniu tepelných únikov cez drevené konštrukcie. Je vhodné prekryť stropné trámy aj pri rekonštrukciách, ak to možnosti dovolia
5. namontovanie CD profilov, parobrzdnej či parotesnej fólie (na odporúčanie technika) a sadrokartónu. posledným krokom je tmelenie, brúsenie a maľovanie sadrokartónu
Spôsob izolácie z podkrovia – zhora nadol
1. vytvorenie aplikačného povrchu z parobrzdnej fólie pripevnenej zospodu na stropné trámy
2. utesnenie priestoru okolo betónového venca, aby bola dobre spojená fasádna izolácia s penou na strope
3. následne je možné aplikovať penu zvrchu na fóliu
4. sadrokartón sa môže aplikovať nezávisle od aplikácie izolácie rovnakým pracovným postupom ako pri predošlom spôsobe
Skúsení technici z tímu Kanadská pena vám radi poradia pri návrhu riešenia šitého na mieru. Kontaktujte nás na čísle +421 850 850 808 alebo prostredníctvom kontaktného formuláru. Pre viac informácií sledujte náš Facebook, Instagram alebo Youtube. Ukážku zateplenia stropu si môžete pozrieť v našom videu.
Kategória: Dobre vedieť